República Dominicana - dve strany tej istej mince (strana prvá)

Autor: Kristína Bisahová | 2.1.2013 o 2:47 | (upravené 4.1.2013 o 19:27) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  390x

Dominikánska republika, to nie sú len palmy, pláže a krištáľové more. Je tu toho oveľa viac. Váš celkový dojem závisí od toho, či sa rozhodnete ísť do dovolenkovej oblasti, plnej luxusu a komfortných služieb alebo pôjdete do tej obyčajnej bez štipky prepychu, kde vás šokuje chudoba a zároveň obkolesí dobrodružstvo a jedinečnosť. Dominikánska republika je jedna a tá istá minca, ktorá má však dve úplne odlišné stránky.

tradičné kostýmy Dominikáncov k tancu merenguetradičné kostýmy Dominikáncov k tancu merengue

Nachádzame sa na severe RD (República Dominicana), v turistickej oblasti nazvanej Puerto Plata. Po prekročení rampy, ukazujúc doklady, že sme ubytovaní v rezorte Riu Bachata, pokračujeme rozsiahlym rezortom až k jeho recepcii. Priamo na mieste nás očaria prekrásne maľby džungle, s množstvom rozličných tropických vtákov. Táto maľba je tak autentická, že máme pocit, akoby sme sa naozaj nachádzali v pralese.

100_0693.JPG

Batožinu nám okamžite naložili na vozík a už sa blížime k nášmu malebnému domčeku. V tomto rezorte nemožno hovoriť o hoteli, pretože po prekročení recepcie sa ocitnete v akomsi luxusnom sídlisku s množstvom pôvabných domčekov, ktoré sú len na skok od Atlantického oceánu. Počas cesty sme boli ohúrení exkluzívnym bazénom, do ktorého bol priamo vstavaný bar. Keď sme podišli bližšie, zistili sme, že sa priamo v bazéne nachádzajú barové stoličky. Čiže sme si doslova mohli sadnúť v bazéne a barmani nám namiešali zdarma akýkoľvek nápoj.

22.JPG

Každé ráno sa konajú hodiny tanca, kde sa naučíte tradičnú bachatu alebo salsu. Hneď vedľa centrálneho baru s osviežujúcimi nápojmi, sa nachádza pódium, kde sa každý večer koná zábavný alebo aj profesionálny divadelný program. Avšak nezabudnime pri tom všetkom na jedlo! Na to budete totiž myslieť celý deň. Pretože ak okúsite tú hojnosť a pestrosť na raňajkách, nebudete sa môcť dočkať obeda a hneď po obede budete rozmýšľať, koľko druhov jedla bude asi na večeru. Ak sa chystáte na poobednú prechádzku, máte množstvo možností kam sa vybrať. Či už popri pláži alebo cestou k romantickej vežičke vyčnievajúcej do oceánu.

33.JPG

Avšak máte príležitosť navštíviť aj oblasti mimo rezortu. Na to je už ale potrebný sprievodca. Je to najmä preto, že akýkoľvek turista bielej pleti, je považovaný za bohatého Američana, ktorý každému dobrovoľne poskytne nejaký ten dolár. Dokonca aj za služby, ktoré by ste nečakali. Takúto skúsenosť som zažila, keď sme sa s mojim sprievodcom, originál Dominikáncom, zaviezli autom k vrchu zvanom Isabel de Torres. Na parkovisku sa odrazu objavil mladý chlapec a začal nás navigovať, kde máme parkovať. Po tomto čine automaticky nastavil dlaň očakávajúc peniaze. Môj sprievodca mu blahosklonne podaroval nejaké tie drobné, keďže sám mal šťastie a ako mladý Dominikánec vlastnil auto.

Konečne sa teda vyberáme k lanovke, ktorá nás má vyviezť na vrch. V hale, pri čakaní v rade, nám skupina dominikánskych muzikantov hrá do kroku na tradičnom dominikánskom bubne, harmonike a guire (plechovej trubke, do ktorej sa udiera paličkou).

100_0523.JPG

Teleférico, alebo slovensky lanovka, je pomaľovaná pestrými farbami a lenivo sa blíži k vrcholu. Je plná domácich obyvateľov ozývajúca sa živou španielskou vravou. Väčšinou sú tu zamilované dvojice, očakávajúce romantiku na vrchole kopca, ale už i samotná cesta lanovkou je očarujúca. Výšková perspektíva nám odhaľuje nápis “Jesu Cristo“, ktorý niekto vytvoril z kameňov nachádzajúcich sa na baseballovom ihrisku. Tento nápis má svoj dôvod, keďže na vrchu sa nachádza socha Ježiša Krista, ktorá je zmenšenou napodobeninou toho v Rio de Janiero. Vo výške, ktorá niektorým už naháňala strach sa nám odkrýva vrch husto pokrytý stromami až nám dochádza prečo je tu vlastne lanovka... Touto džungľou sa len ťažko dostanete hore...

55.JPG

Sme na vrchole! Hneď prvý pohľad mi vyrazí dych. Pochopila som, že sme v jednej rajskej záhrade prežiarenej slnkom. Kocháme sa množstvom pestrofarebných kvetov, tropických stromov a prenádherným výhľadom. A konečný pohľad na sochu Ježiša Krista ostáva dojemným, keďže je obklopený toľkou prírodnou krásou. Máte skutočne pocit, že ste sa vyviezli na vrchol, kde vyrástol kúsok neba.

100_0558.JPG

Hneď pod vrchom Isabel de Torres objavíte pevnosť Fort San Felipe, ktorú tu kedysi postavili Španieli. Táto pevnosť je postavená na okraji oceánu. Pri vchode nám poskytli malé prehrávače aj so slúchadlami a jazyk sme si mohli nastaviť na angličtinu. Okrem rôznych vojnových artefaktov, sme tu našli i maľby národných hrdinov, či masívnu pokladnicu. Čo nás však očarilo najviac bol pohľad z vežičky priamo na oceán a nielen to. Z pevnosti uvidíte i vrchol Isabel de Torres, na ktorom sa v diaľke skvie socha Ježiša Krista. To vás len utvrdí v tom, že priamo pred vami a aj nad vami, sa nachádza kúsok nebies.

100_0472.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?