Duchovia Niagarských vodopádov (Lelawala, Blondin a spol.)

Autor: Kristína Bisahová | 8.1.2013 o 7:09 | (upravené 8.1.2013 o 7:24) Karma článku: 9,16 | Prečítané:  791x

Tak sme sa všetci v modrých plášťoch ako takí šmolkovia napratali na loď Maid of the Mist a plavba k vodopádom sa začala. Najskôr nás ochromil úžas pri pohľade na American Falls a nebezpečné skaliská pod ním. No a hneď vedľa sa rozlieval roztomilý Bridal Veil Falls (Nevestin závoj). Avšak žiadna vodná spŕška sa nekonala, a tak sa všetci začali cítiť bezpečne, lebo americké vodopády neohrozili ich suché odevy. Niektorí začali spochybňovať užitočnosť modrých plášťov a dali si dole kapucne. To sa im však vypomstilo pri Horseshoe Falls (Podkova), ktorá prekvapila svojou majestátnosťou a strach naháňajúcim hukotom. Tento kanadský vodopád šokoval nepripravených útočnou spŕškou vody. Hrôzu a strach z majestátnosti Horseshoe Falls nespôsobilo len jej burácanie a masívnosť. Členovia našej výpravy z kurzu o Niagarských vodopádoch už čo to vedeli, a preto mal pohľad na Horseshoe Falls ešte väčšiu silu. Tento vodopád je totiž opradený príbehmi o hrdinoch odvážnych, pobláznených, výstredných ale aj hrdinských. Niektorí z nich sú skutoční a niektorí sú len legendou. Horseshoe Falls je jedna obrovská záplava duchov, ktorí budú večne žiť v závoji mohutných vôd.  

,,Toto predsa nemohol 7-ročný chlapec prežiť!" No verte či neverte, Roger Woodward, ktorý v roku 1960 vypadol z lode a následne sa zrútil vodopádom Horseshoe Falls to zázračne prežil... Iní sa však, naopak, rozhodli pokúšať osud a dobrovoľne ohrozovať svoj život. Charles Blondin si cez vodopád natiahol visuté lano a poďho robiť kotrmelce, stojky a rozličné prechádzky s fúrikom i človekom po lane! Tento povrazolezec bol prvým a zároveň najkreatívnejším povrazolezcom, ktorý prešiel cez Niagarské vodopády, a to niekoľko krát. V obchode so suvenírmi sa nájde nielen tričko fantastického Blondina... I zúfalý človek sa môže dostať do obchodu so suvenírmi, i keď len na magnetku. Pani Annie Edson Taylor stratila v živote takmer všetko, a tak sa v roku 1901 ako 63-ročná dobrovoľne nechala zrútiť z Horsehoe Falls v sude s matracmi. Hoci bola nielen prvou ženou, ale aj prvým človekom, ktorý takýto pád prežil, nijako jej to nepomohlo s jej zúfalou finančnou situáciou. Jediné, čo jej ostalo je sláva ako poľná tráva a drevená magnetka v obchode so suvenírmi.

5.jpg

 

Dávno pradávno, mierumilovný kmeň Indiánov Ongiara nažíval šťastne pri Niagarských vodopádoch. No ich šťastie narušilo záhadné umieranie členov kmeňa. Preto začali Indiáni obetovať bohom krásne panny. Raz prišiel rad i na krásnu dcéru náčelníka - Lelawalu. Lelawala sa nebránila. Nasadla do kanoe a s veľkou túžbou pomôcť svojmu kmeňu vrhla sa do búrnych vôd vodopádov. Avšak bohovia videli jej oddanosť a krásu a preto ju jeden z bohov (syn Hinuma) zachytil do svojho náručia. Lelawala sa mu sľúbila, ak jej prezradí záhadu umierania jej národa. Boh jej vyhovel a odhalil pravdu o gigantickom hadovi, ktorý otrávil vodu kmeňa Ongiara. Lelawala sa zjavila svojmu ľudu a prikázala im tohto hada zabiť. Kmeň statočne bojoval a hada smrteľne zranil. Ten sa pri ceste do svojho úkrytu pri vode zachytil hlavou na jednej strane rieky a svojim chvostom na druhej, čím vytvoril polkruh - tvar Horseshoe Falls. Lelawala sa spokojná vrátila do jaskyne vo vodopáde, kde vládne ako Panna hmly (Maid of the Mist) až doteraz...

2.jpg

A skutočne! Hmla pri Horseshoe Falls upúta vašu pozornosť ako niečo hmotné a živé. Jej krása sa dvíha do nebotyčnej výšky a vlní sa tvarmi nádhernej Indiánky Lelawaly. Prehovorila k nám jazykom burácajúcim a desivo pokojným zároveň.

3.JPG

Niagarské vodopády a ich veľkoleposť neuniknú ani temnote noci. Každý večer od 20:30 až do polnoci sa tieto majestátne vodopády osvetľujú na obdiv všetkých naokolo. Ak hodláte zažiť ich oslavu vo veľkom štýle, piatok je ten správny deň. Vtedy sa po 22:00 spustia salvy ohňostrojov velebiace burácajúcu nádheru Niagarských vodopádov.

306684_3437495509738_772051805_n.jpg

 

Ak zatúžite uzrieť vodopády i z americkej strany, neváhajte a prejdite cez Rainbow Bridge!

6.JPG

Zažijete priamy dotyk vodopádov! Z tejto strany ich totiž uvidíte zhora a sú tak blízko, že sa stačí len načiahnuť. Pocítite spojenie maličkého človiečika a búrlivej mohutnej vody. Avšak v skutočnosti sa nemusíte ani načahovať. Kvapôčky vody padajúce z gigantického ducha Lelawaly si vás sami nájdu...

100_1011.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?