Calvary Chapel - sekta či záchrana jednoty kresťanstva?

Autor: Kristína Bisahová | 23.1.2013 o 2:45 | (upravené 23.1.2013 o 4:31) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  1233x

Započuli sme, že rozdávajú zadarmo donuts a bagels. Kam by sme s Christin nešli ak rozdávajú niečo zadarmo?! Calvary Chapel je len na skok od Washingtonu, Dc a je otvorená pre všetkých. A ak máte pocit, že je to kaplnka (z názvu chapel), tak ste na omyle. Všetko sa odohráva v škole, v neveľkej telocvični. Pojmom ,,všetko" som sa chcela vyhnúť názvu omša, pretože sa nejedná o omšu. Je to oslava Boha a štúdium Biblie, pričom sa z času na čas obradne konzumujú grahamové keksíky a brusnicový džús ako telo a krv Kristova. Nad týmto ,,pokrmom" sa pomodlí pastor, ktorého ustanovili ostatní kalvaristi. Pastorom sa môže stať hocikto a žena, či deti nie sú prekážkou! Kalvaristi sú vraj kresťania. Ale akí? Ako sám seba označil pastor Jeff, považuje sa za nesektárskeho protestanta, ktorý vedie veriacich kresťanov k oslobodeniu sa od omšových ceremónii a sporných otázok koncilov, ktoré viedli k rozdeleniu kresťanov. Preto kalvaristi združujú katolíkov, baptistov, luteránov, metodistov, presbyteriánov...Vo wikipédii ich nájdete ako evanjelikov združujúcich kresťanské cirkvi. Kým teda naozaj sú?

Pastor Jeff nie je pastor, ako si ho zvyčajne predstavujete. Je to príťažlivý mladík, a počas svojej kalvárskej služby je oblečený jednoducho, v košeli a džínsoch. Jeff počul volanie stať sa pastorom a okrem volania má aj dva magisterské tituly z teológie. Avšak pastorom sa naozaj môže stať hocikto (tituly nie sú nutné). Ak samozrejme počuje volanie, vie vysvetliť Bibliu a zaujíma sa o dobro iných. Jeffova žena, Madeleine, vyniká krásou a ich 3 deti rozkošnosťou.  Madeleine zvykne spievať nedeľné gospelové piesne spolu s gitaristkou. Slová piesní sa premietajú na stenu a kalvaristi sa pridávajú so spevom. Sú to ľudia zapálení, tak popritom niektorí zdvíhajú ruky a so zatvorenými očami prespevujú chvály.

5.jpg

Po úvodnom spievaní sa dopredu postaví pastor Jeff. Žiadne ceremónie, otázky kňaza a odpovede veriacich sa nekonajú. Žiadne vstávanie, kľačanie, či podávanie rúk. Jeffove kázne sú výrazne inšpirujúce. Sústreďujú sa na vieru, lásku a jednotu. Vždy ak príde blízko k téme spoveď, či sväté prijímanie, dokáže tieto sviatosti obísť a urobiť z nich niečo všeobecné, čo sa dá aplikovať na každého kresťana. Kresťan si má pripomínať obetu Ježiša Krista. Prečo nie keksami a džúsom? Pastor Jeff, alebo dokonca aj misionár sa môže nad týmito pomodliť a následne sa už rozlomené keksíky a džús naliaty v umelohmotných štamprlíkoch nechávajú kolovať na plechových táckach. Každý si vezme jeden úlomok a štamprlík a hĺbavo rozjíma. Počká sa na posledného kalvaristu, ktorý obdrží tento pokrm. Spoločne sa pomodlí modlitba o tom ako si týmto pripomíname Ježišovu obetu na kríži a následne sa konzumuje. Aby ste sa však nedali zmiasť! Nie je to skutočné telo a krv Kristova. Je to len pripomienka, symbolická oslava Krista a jeho obety.

1.jpg

Po kázni sa môžeme veselo vrhnúť na rozmanité donuts a bagels, či iné pečivo. Práve tak sa možno osviežiť čajom, kakaom, či kávou. A toto občerstvenie je tu vždy. Po 2 hodinovom spievaní, počúvaní kázne a čítaní Biblie je toto občerstvenie veľmi príhodným. No je zaujímavé, že ľudia sa na tieto pochutiny málokedy lačne vrhajú. Sú šťastní a naplnení zo spevov a kázne. Jedlo im netreba. Tento čas je skôr priestorom pre vzájomnú komunikáciu.

 

33.jpg

Kalvaristi nikdy nepýtajú od veriacich peniaze. Ani raz sa nestalo, že by kolovali košíky, ktoré majú za úlohu zahanbiť každého, kto do nich nevloží peniaze. Na vianočnom obrade, ktorého sa zúčastnili aj deti (tie majú vždy zabezpečený kresťanský program v inej miestnosti školy) sa okrem ich vystúpenia, konala aj vianočná nádielka (neboli už len bagels a donuts, ale aj rozličné vianočné koláče). Tiež ste mohli zdarma obdržať vianočné CD. Dokonca tu bola možnosť zúčastniť sa vianočnej misie - pomoc bezdomovcom. A dobrovoľníkov nebolo zopár. V konečnom dôsledku ich bolo viac ako bezdomovcov...

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?