IPčko - Projekt Roka (?)

Autor: Kristína Bisahová | 16.5.2013 o 22:43 | (upravené 17.5.2013 o 0:54) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1080x

Janka, študentka psychológie, aj dnes zapla svoj notebook. Ale neprihlásila sa na facebook. Prihlásila sa na stránku IPčko, aby tak ako už nespočetne veľakrát pomohla mladým, ktorí to potrebujú. Jej dobrovoľnícka práca spočíva v online poradenstve. Rieši problémy mladých, ich osobné citové krízy, no i drogové závislosti a zúfalstvo na pokraji života. Janka sa nebojí pracovať ani do neskorých nočných hodín. Hŕstka IPčkárov iba za 10 mesiacov svojej existencie absolvovala  viac ako 3000 chatov. Teraz majú šancu stať sa najlepším projektom roka.

Janka, IPčkárkaJanka, IPčkárkaAndrej Horský, zo stránky http://ipcko.sk.data14.websupport.sk/

IPčkári počúvajú, keď už nikto naokolo nemá ochotu počúvať a ani schopnosť poradiť. Neposkytujú len psychologickú, ale i právnickú, sociálnu a zdravotnú pomoc. Finalistom ocenenia MOST v kategórii najlepší projekt roka sa nestali náhodou.

Na rozdiel od väčšiny podobných portálov, IPČKO pomáha úplne bezplatne. Hoci mladý človek môže vystupovať anonymne, dobrovoľníci sa prezentujú celkom osobne s fotkou a stručným popisom.

Výsadou IPČKA je fakt, že mladí pomáhajú mladým. Sú to vyškolení dobrovoľníci, študenti, ktorí neformálnym a kamarátskym spôsobom poskytnú radu. No v prvom rade sú to priatelia. Ak sa jedná napr. o právny problém, dobrovoľník kontaktuje odborníka a riešenie je k dispozícii zdarma.

1.jpg

IPČKO má aj vlastnú filozofiu. Dobrovoľníci veria, že ľudská prázdnota je spôsobená i stratou duchovna. Preto sa snaží riešeniami poukázať aj na Boha.

IPČKO prišlo tam, kde ho mladí ľahko nájdu. Na internet. Dobrovoľníci reagujú okamžite, keďže je vždy niekto online. Väčšinou je online viacero dobrovoľníkov, aby si mladí mohli podľa sympatie pohodlne vybrať. Poradenstvo je dostupné takmer 24 hodín denne.

Roman má problém. Tak zdieľal svoje znechutenie zo života v statuse na facebooku. No všetci jeho “priatelia“ sa mu vysmiali. Namiesto podpory prežíva zúfalý pocit z nevyriešeného problému a k tomu mu pribudlo presvedčenie, že nemá priateľov. Osud ho zaviedol na stránku IPČKA. Janka je online. Podľa fotky a opisu sa mu zapáči. Po dlhom váhaní jej konečne napíše. Veď je to všetko anonymne, nikto sa mu už nebude vysmievať. Romanovi sa tiež pozdáva, že zdarma dostane kamarátsku radu. Presne toto potreboval. A Janka je tak veľmi milá, chápavá, no hlavne počúva a radí. Určite vie, o čom Roman rozpráva, veď je tiež študentka. Na riešenie jeho problému prišli spoločne. Roman to pochopil, nie je sám na svoje problémy – má IPČKO.

2.jpg

Dobrovoľníkov bolo na začiatku projektu len 6. Postupne ich však pribúda a momentálne je ich počtom 15. Organizujú pravidelné kurzy, ktoré ich vzdelávajú a vyškoľujú k poradenstvu. Obdivuhodný je zápal dobrovoľníkov pre pomoc mladým, hoci sami sú mladí a majú svoje problémy. Majú svoj život, svoje štúdium, skúšky, zápočty a diplomovky, no to ich neodradí od toho, aby napredovali a robili IPčko neustále lepším a väčším. Podporme ich.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?