Naše dcéry sú viac ako len princezné

Autor: Kristína Bisahová | 9.11.2014 o 23:40 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  779x

Prečo máme nedostatok inžinierov? A prečo je väčšina týchto inžinierov mužského pohlavia? Strojná, stavebná, softvérová inžinierka znie v ženskom rode akosi zvláštne. A prečo? Snáď práve preto ženy technika nezaujíma, pretože tú techniku nevytvorili. Predstavme si, že by bolo inžinierov tak pol na pol. Svet by obohatil aj ženský pohľad na vec. Možno keby našim dcéram v ich svete nevládli len Barbie a ružový svet ...

Pamätám si na ten plač, keď som prišla o svoju prvú Barbie. Zabudla som ju na ihrisku a niekto sa o ňu ulakomil. Cítila som sa ukrátená o moje prestížne postavenie čestnej vlastníčky symbolu krásy?

Každé 3 sekundy sa niekde na svete predá jedna Barbie. Tie nás učia, že krása má najvyššiu hodnotu a mal by si nás nájsť princ, poprípade Ken. A tam sme skončili. Nechceme radšej našim princeznám ponúknuť pomocou hračiek užitočnejší ideál?

Moja bývalá host mum (žijúca v USA) mi raz povedala, že svojej dcére nikdy nekúpi žiadnu Barbie a ani len bábiku. Je to pre ňu nezmyselný vzor nereálnej predstavy o kráse. Ostala som v šoku. Zdalo sa mi to zbytočne kruté. Bábiky predsa vedia okrem zábavy pripraviť dievča aj na úlohu matky. No, pre moju host mum bolo prioritou, aby bola jej dcéra vzdelaná a netrápila sa pre to ako vyzerá. Niekde v strede by som s ňou súhlasila.  

Potom som narazila na TEDX s názvom Inspiring the next generation of female engineers. Zistila som, že mladá inžinierka vytvorila hračku, ktorá inšpiruje budúcu generáciu ženských inžinierok. Keďže bolo zistené, že najobľúbenejšou činnosťou dievčat je čítanie príbehov, Debbie vytvorila knižku. Jej súčasťou je “stavebný materiál“ na postavenie originálneho kolotoča s rozkošnými a hravými postavičkami, ktoré boli súčasťou príbehu. Hlavnou hrdinkou príbehu je strapaté dievča, inžinierka Goldie. Návod je jednoduchý - čítaj, stavaj, toč. Pri hre s dcérou sa takto zabaví aj otecko. Jeho dcéra sa začne viac zaujímať o to ako veci fungujú, z čoho sa skladajú. Možno raz bude snívať o tom, ako sa z nej stane inžinierka.

Jeden z hŕstky skvelých nápadov na hračky inšpirujúce k budúcemu povolaniu. Kiežby by bolo viac podobných vynálezcov hračiek, aby naše dcéry inšpirovali k vznešeným cieľom stať sa ženami, ktoré menia svet k lepšiemu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?